Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Mersin Mobese

Giriş
mersin_mobese_yeni.JPG
SUÇLA MÜCADELEDE, KGYS KAMERALARI VE 155 POLİS İMDAT TELEFONU POLİSİN GÖZÜ VE KULAĞI OLDU
                Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü; KGYS,  155  Polis İmdat hattı ve merkez ile birimler arasındaki koordinasyonu sağlayan telsiz ve telefon sistemlerinin yer aldığı önemli bir birimimizdir.
                Mersin Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü 112 Acil Çağrı Hizmetleri binasında kendi alanlarında eğitimden geçirilen 74 personeli ile 24 saat hizmet vermektedir.
               Günümüz teknoloji çağının vazgeçilmez unsurları arasında önemli bir yere sahip olan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi yani KGYS, Mobil Elektronik Sistem Entegrasyon kelimelerinin baş harflerinin kullanımı ile oluşan bir kelimedir.  KGYS denilince, güvenlik kameraları ile oluşturulmuş kent izleme, denetim ve kontrol teknolojisi anlaşılır.  
POLİSİN GÖREN GÖZÜ KGYS
mersin_mobese_personel.JPGKentlerde asayişin sağlanması ve huzuru için belirlenmiş noktalara kameralar yerleştirilerek, önemli bir denetim mekanizması sağlayan KGYS, polisin en önemli yardımcısıdır.
KGYS' lerin amacı; güvenlik hizmetlerinde verimliliği arttırmak, algılanması zor güvenlik tehditlerini algılamak, adli soruşturmalarda ihtiyaç duyulabilecek kanuni deliller üretmek, kişilik hak ve hürriyetlerine dokunulmadan genel asayiş ve huzuru temin etmek, kentte yaşayanların hak ve hürriyetlerine saygılı yasalara uygun genel asayiş ve huzuru temin etmeye yardımcı olmak. Halkın can ve mal güvenliğini tehdit edecek her türlü dış etkilere karşı asayiş ve güvenliğe katkı sağlamak, elde edilen görüntülerin değerlendirilip olası olaylara karşı hızlı ve etkin önlemler almak, gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük kayıtlar araştırılarak incelenmesi ve hukuki deliller temin etmek, Olağanüstü durumlarda ve toplumsal olaylarda gerekli müdahalenin yerinde ve zamanında yapılmasını sağlamak, Kent içerisindeki trafik akışının düzenlenmesi ve kazaların en aza indirgenerek, çalıntı ve aranan araçların en kısa sürede yakalanmasını da sağlamaktır.
MERSİN’DE KGYS
KGYS, Mersin'de 2009 yılında 60 kilometre fiber optik kablo ağı ve 71 ayrı noktada, 71 kamera ile hizmet vermeye başladı.  2013 yılında 122 ayrı noktada, 126 kamera ile KGYS ağını genişletti. Daha güvenlikli ve huzurlu bir Mersin için ağ genişletme ve geliştirme çalışmaları kesintisiz devam etmektedir.
Şehrin ana güzergahlarına ve önemli noktalarına yerleştirilen  kameralardan gelen görüntüler duvara monte edilen barco olarak adlandırılan ekranlardan KGYS operatörleri tarafından izleniyor, şüpheli görülen durumlar telsizle ekiplere bildirilerek, yönlendiriliyor.
KGYS    kameraları ile birlikte Plaka_tanima_mobese.JPGPlaka Tanıma Sistemi ( PTS) de şehrimizde 10 noktada 52 kamera ile şehrin giriş ve çıkış noktalarında ve ana güzergahlarda hizmet veriyor. Bu sistemde kameraların görüntü alanlarından geçen araçların plakaları anında sistem tarafından otomatik olarak okunuyor,  aracın veya plakanın çalıntı olup olmadığı, suça karışıp karışmadığı tespit ediliyor. Araç çalıntı ise; sistem alarm veriyor, aracın geçtiği noktaya ve geçiş güzergahına ekipler yönlendirilerek, aracın yakalanması sağlanıyor.KGYS’nin amacı, güvenlik hizmetlerinde verimliliği arttırmak, algılanması zor güvenlik tehditlerini algılamak, adli soruşturmalarda ihtiyaç duyulabilecek kanuni deliller üretmek, kentte yaşayanların kişilik hak ve hürriyetlerine dokunulmadan yasalara uygun genel asayiş ve huzuru temin etmeye yardımcı olmaktır.
 
KGYS, aynı zamanda halkın can ve mal güvenliğini tehdit edecek her türlü dış etkilere karşı asayiş ve güvenliğe katkı sağlar, elde edilen görüntülerin değerlendirilip meydana gelebilecek hadiselere karşı hızlı ve etkin tedbirler alınmasını, gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük kayıtları araştırarak, hukuki bilgiler temin edilmesini de sağlar., aynı zamanda halkın can ve mal güvenliğini tehdit edecek her türlü dış etkilere karşı asayiş ve güvenliğe katkı sağlar, elde edilen görüntülerin değerlendirilip meydana gelebilecek hadiselere karşı hızlı ve etkin tedbirler alınmasını, gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük kayıtları araştırarak, hukuki bilgiler temin edilmesini de sağlar.
Kent içerisindeki trafik akışının düzenlenmesi ve kazaların en aza indirgenerek, çalıntı ve aranan araçların en kısa sürede yakalanmasını da sağlar. 

mobese_kavsak_kameralari.JPG 
Kentin kritik noktalarında konumlandırılan KGYS kameraları,  toplumsal ve asayiş olaylarına, trafik kazası ve araç trafiğine müdahale edilmesi gereken durumlarda polisin en büyük yardımcısıdır.
KGYS sadece suçu önlemede değil suç sonrasında da kanıtların ve şüphelilerin tespiti ile suçluların cezalandırılması için daha sağlıklı soruşturma yapılabilmesine imkan sağlıyor.
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • POLSAN
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Turn Back Crime
 • Göç İdaresi