Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Tarsus

:

Siber Suçlar


polis_logolu_dolandiricilik.jpg


Türk Polis logosu ve “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ibaresi ile vatandaşlarımızın bilgisayarlarının kilitlenerek, açılması karşılığında para istenmesi olaylarının belirlenmesi üzerine aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması uygun görülmüştür.

Son günlerde, farklı yollar ile EGM’ye bağlı Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığımıza (BSM) ulaşan şikâyet ve ihbarlarla;  internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda Polis logosunun kullanıldığı “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ve “Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturma önlemek için 200TRY ödemesini yapmanız gerekir” şeklinde ibarelerin belirdiği ve kullanıcılardan para talep edildiği bildirilmiştir.

EGM’ye bağlı birimlerin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan ön incelemelerde kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüs tarafından ekranlarının kilitlendiği belirlenmiştir. Bu virüsün, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için bilgisayarına virüs yerleşmiş vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları, bilgisayarlarını söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs taramasından geçirmeleri, gerekirse yeniden kurmaları, mağdurların en yakın polis merkezine veya Cumhuriyet Savcılığına müracaat etmeleri hususu;

İnterneti Güvenle Kullanmak için Altın Kurallar

Güvenli Kredi Kartı Kullanımı için Bilmemiz Gerekenler;
ATM'lerde ve pos cihazlarına şifremizi girerken elimizle kapatalım.
Eğer kullanıyor isek kredi kartımızın limitini yeniden düzenleyelim. Kullanmıyor isek yurt içi ve yurt dışı sanal alışveriş kullanımına kartımızı sınırlayalım.
Kredi/Banka Kart şifresini doğum tarihi veya tuttuğumuz takımın doğum tarihi yapmaktan kaçınalım.
Kredi/Banka kartımızı güvenmediğimiz kişilere vermeyelim, emanet etmeyelim, çalındığı veya kaybolduğunu düşündüğümüzde derhal müşteri hizmetlerini arayarak kartı kullanıma kapatalım.
İnternet alışverişlerinde bankanızdan alabileceğiniz ve limitini kendinizin her defasında değiştirebileceğiniz “Sanal Kart” kullanımına başlayalım.
kameralı sohbet arka yüz.PNG


Güvenli Şifre Kullanımı için Bilmemiz Gerekenler;
Kullanılan her şifrenin özellikle harf, rakam ve simgelerden oluşan karmaşık bir şifre olup olmadığını kontrol edelim.
Kullandığımız her şifrenin en az 6 haneli olmasına dikkat edelim.
Kullanılan şifrelerin unutulması durumunda sorulacak gizli soru ve cevapların kontrol edilerek kolay bulunabilecek cevaplar olmadığına dikkat edelim.
Tüm şifrelerin birbirinden bağımsız olup olmadığının kontrol edelim.
Yapılan araştırmalarda dünyanın en çok kullanılan şifresi, yine İngilizce'de şifre anlamına gelen "password" oldu. Listede ikinci sırayı kolaylığıyla ünlenen "123456", üçüncü sırayı da "12345678" aldı. Bu durum da gösteriyor ki; şifrelerimiz kesinlikle kolay tahmin edilebilir olmamalıdır.
Şifrelerimizde sayılar, harfler ve kullanabildiğimiz diğer karakterler de olsun.
Eğlence, oyun vb. sitelerinde mail şifremizi asla kullanmayalım.

Güvenli Sosyal Ağ Kullanımı için Bilmemiz Gerekenler;
Sosyal paylaşım sitelerinde tüm detay bilgilerimizi paylaşmayalım.
Gerekmiyorsa fotoğraflarımızı paylaşmayalım, ilerde fotoğraflarımızın kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayalım.
Fotoğraf kullanmamız gerekiyorsa bile en gizli şekilde (sadece arkadaşlara vb.) paylaşalım.
Sohbetlerde kullanılan ifadeleri bir yerden bedava olarak indirirken, tuş vuruşlarınızı kaydeden zararlı yazılımların da bilgisayarınıza girebileceğini için gerekli virüs taramasının yapalım.
Kullanıcıların ilgisini çeken “Bedava!” “Kazandınız!” gibi mesaj ve e-maillere karşı uyanık olalım.
Resim, Müzik ve Video Paylaşım programlarının amacı dışına çıktığı için ve bol miktarda virüs barındırdıkları için kullanılmasının uygun olmadığı hususuna dikkat edelim.
Başkalarına ait sosyal paylaşım, e-posta, anlık ileti hesap kullanıcı adı ve şifrelerinin, şaka yollu dahi olsa sahibinin bilgisi ve rızası dışında kullanılmasının suç olduğunu bilelim.
Sosyal paylaşım sitelerinde profilimize ait gizlilik ayarlarını gözden geçirelim ve herkesle kişisel bilgilerimizi paylaşmayalım.
Sosyal ağlarda profilimize eklediğiniz uygulamaların kimlik bilgilerimizi almaya yönelik olabileceğini, virüs yayıyor olabileceğini bilelim ve güvenmediğimiz uygulama ve programları bilgisayar veya profilimize yüklemeleyim.

internet.PNG

Güvenli Bilgisayar Kullanımı için Bilmemiz Gerekenler;
Bilgisayar ekranında özel bilgiler var iken açık halde bırakmayalım.
Bilgisayar kullanırken uzaktan veya arkanızdan bilgisayarınızın izleyebileceğini ve ne yaptığınızın görülebileceğini unutmayalım.
Bilgisayarlarda kullanılan tüm yazılımların güncel olup olmadığına dikkat edelim.
Özellikle bilgisayarlarda kurulu halde anti-virüs programlarının bulunması ve güncelliğinin zaman zaman kontrol edilmesinin gerekliliğini bilelim.
Kontrolsüz kullanılan bellekler günümüzün en büyük virüs bulaştırıcıları. Zararlı yazılımların en fazla taşınabilir bellekler tarafından bilgisayarlara bulaştırıldığı için taşınabilir bellekleri her kullanışta virüs taramasından geçirelim.
USB belleği takınca virüslerin bulaşabilmesine sebep olan AutoRun (otomatik çalıştır) özelliğini devre dışı bırakalım.
Önemli verilerimizi mutlaka yedekleyelim ve güvenli bir ortamda saklayalım. Böylece bilgisayarınız ya da tabletiniz çalındığı veya kaybolduğu zaman verilerimizi de kaybetmemiş oluruz.

Güvenli Modem ve Kablosuz (Wireless) Kullanımı için Bilmemiz Gerekenler;
Kablosuz modeminizi şifrelemeyi ve üretici firma tarafından verilmiş yönetim paneli şifrelerini değiştirmeyi unutmayalım.
Daha güvenli bağlantı için kablosuz modemden ziyade kablolu modem tercih edelim.
Kablosuz (wireless) modem kullanıyor isek; kesinlikle son şifreleme (şu an WPA2) metodu kullanan wireless modem tercih etmeliyiz.
Kablosuz modemlerimize mutlaka şifre koyalım. Ancak bu şifre şirketin ilk olarak modemimize tanımladığı standart şifre olmasın. 
Kablosuz modemlerimizi kullanılmayan durumlarda kapalı tutalım.
Güvenli olmayan ya da ortak ağ ortamında gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayalım! Güvenliği kuşkulu kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayalım. 
Komşularla vb. şekilde ortak şekilde internet kullanmayalım.

siber.PNG

Güvenli İnternet Kullanımı için Bilmemiz Gerekenler;

Web tarayıcısının açılır pencelerini kapatalım.
Güvenli İnternet Paketlerine üye olmanızı tavsiye ediyoruz. Guvenliweb.org.tr
Web tarayıcımızın güncel olduğuna dikkat edelim.
Güvenli olması gereken bağlantıların geçerli sertifika sunmaları ve https:// bağlantısının bulunup bulunmadığını kontrol edelim.
E-postalara gelebilecek kimlik bilgilerinin doğrulama mesajlarına itibar etmeyelim.
E-posta ile zararlı yazılımların bilgisayarlara bulaştırılabileceğini bilelim ve güvenli olmayan e-postaları açmadan silelim.
E-Posta ile gelen dosyalara devamlı şüphe ile yaklaşalım. Dosya uzantısı .exe, .bat, .pif, .scr ise dikkatli olalım. Tanıdığınızdan gelen bir dosya olsa dahi şüpheden vazgeçmeyelim. Sanal ortamda kimlik çalınmasının sok sık karşılaştığımız bir olay olduğunu söylemekte fayda var.
Bilgisayarımızı belirli periyotlarla virüslere karşı tarayalım. Fırsat buldukça bilgisayarımızı, tabletimizi veya akıllı telefonumuzu olası virüs bulaşmalarına karşı online tarayın.  
İnternet ortamında güvensiz programları bilgisayarımıza indirdiğimizde, veya güvensiz bir siteye erişim yaptığımızda dahi bilgisayarımıza zararlı yazılımlar girebilir, tüm sosyal ağ, e-posta ve banka şifrelerimizin bu yöntemler çalınabileceğini bilelim.

Ebeveynlerin; Çocuklarımızın Sanal Dünya Güvenliği için Bilmeleri Gerekenler;
Öncelikle Güvenli İnternet Paketlerine üye olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Guvenliweb.org.tr
Çocuğunuzun internete girdiği bilgisayarın çocuğun odasında olmamasına, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat edelim.
Çocuğunuzun internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını edinelim.
Çocuğunuzun internette kalma ve bilgisayar kullanma süresi kontrolünüzde bulunsun. Uzun süre bilgisayar ve internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabilir, bazı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilir.
Çocuğunuzla bilinçli ve güvenli internet kullanımı kuralları konusunda konuşunuz. Koyduğunuz kurallar ve konuşmalarınızda pozitif tutum sergileyiniz.
Çocuğunuza internet ortamında tanımadığı kişilerle sohbet etmemesini ve iletişim kurmamasını öğretiniz.
Çocuğunuzun, kendisine ve size ait kişisel bilgileri internet ortamında kimseye vermemesi gerektiğini öğretiniz.(kullanıcı adı, şifre, kendi ve aile fotoğraflarını, adres, telefon numarası, okulun adı, ebeveyninin iş adresleri ve iş yeri telefon numaraları gibi v.s)
Çocukların anlık ileti, mesajlaşma ortamlarında, "önce samimi görünümlü başlayan görüşmelerinin" daha sonraları tehdit ve şantaja dönüşebileceği unutulmamalıdır.

 

 
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • UPEM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • Tarsus Belediyesi
  • BİMER
  • İçişleri Bakanlığı
  • Tarsus Kaymakamlığı